تذکر صریح خطیب جمعه تهران به وزیر ارشاد

آخرین اخبار

خانه » مجله خبری » تذکر صریح خطیب جمعه تهران به وزیر ارشاد

 

به گزارش ايسنا، آيت الله سيداحمد خاتمي در خطبه‌ دوم ، اولين نماز جمعه تهران در سال 91 گفت: از مصاديق تقوا آن است كه مدام در پي ايجاد آشتي و صميميت بين مومنين باشيم و آشتي عادلانه نه آشتيي كه همراه با ظلم باشد.

وي در ادامه گفت: هفته آينده چهارشنبه 5 جمادي الاول ولادت شيرزن قهرمان كربلا زينب كبري(س) اين نسخه دوم فاطمه(س) است كه روز پرستار هم ناميده شده است، اميدوارم اين قشر خدمتگزار با تاسي به ايشان بهترين خدمات را عرضه كنند و مسوولان محترم هم به اين قشر عنايت داشته باشند. خاتمي همچنين با تبريك سال نو گفت: اميدوارم سالي سرشار از موفقيت و توفيق روز افزون در عرصه‌هاي مختلف داشته باشيم، مسافرت هاي فراوان مردم در اين روزها نشان از نشاط سرزندگي مردم ما دارد ،انشاءالله كه سفرهاي بي خطر داشته باشند و عموم مردم نوروز خوبي داشته باشند، در عين حال از كساني كه در نوروز آماده به خدمت هستند تا مردم ايام عيد خوبي داشته باشند، مانند اعضاي هلال احمر، بيمارستان‌ها، پليس راه، دستگاه هاي حمل و نقل و صدا و سيما بايد تشكر كرد.

وي با اشاره به انتخابات مجلس شوراي اسلامي تصريح كرد: تشكر و تقدير از شما مردم دارم كه همان طور كه انتظار مي رفت، حماسه‌ دوازده اسفند شما حماسه‌ي ماندگار شد، آن سيلي كه مقام معظم رهبري فرمود به حمدالله آن سيلي هشدار دهنده را شما به دشمنان زديد، يكي از نشانه‌هاي آن سيلي آبدار شما عقب نشيني دست از پا درازتر آمريكا در تحريم‌ها بود كه ذلت آميز بود، گفتند يازده كشور فلاكت زده مصيبت زده و بحراني اروپا از اين تحريم مستثني هستند، ذره ذره مجبور مي‌شوند بگويند به صراحت كه غلط كرديم و نفهميديم تحريم كرديم، اتحاديه اروپا هم به اين جا مي‌رسد. پيام اتفاق به ملت‌هاي آزاده‌ي جهان اين است كه در مقابل استكبار بايستيد، آنها مجبور مي شوند عقب نشيني كنند، با مقاومت ملت ها اين قدرت هاي استكباري هستند كه دست ذلت را بلند مي كنند و تسليم مي شوند. خاتمي در ادامه با اشاره به فرمايشات مقام معظم رهبري در پيام نوروزي ايشان گفت: اين فرمايشات چند خطبه را براي تحليل مي‌خواهد، اما فقط روي اين نام گذاري كه مقام معظم رهبري فرمودند تكيه مي‌كنم. سال “توليد ملي حمايت از كار و سرمايه‌ي ايراني” اين نامگذاري ها شعار نيست، ابتكار مقام معظم رهبري است و دقيقا كارشناسي شده است و نياز و اولويت سال را مشخص مي كند و همه ما خودمان را بايد مخاطب به اجراي اين نام بدانيم، بيشتر از همه مسوولان محترم اين نام را اجرايي كند تا در اسفند امسال مسوولان محترم بگويند اول سال آقا فرمود توليد ملي و حمايت از كار و سرمايه ايراني و اين هم بيلان كار ما. فلسفه اين نام گذاري ها موعظه و نصيحت نيست، بلكه راهبردي است.

وي افزود:اين نامگذاري زيربناي قرآني دارد، جامعه قرآني بر اساس آيات قرآن جامعه‌اي است كه بايد بتواند روي پاي خود بايستد و توليد ملي داشته باشد، بايد از كار و سرمايه‌ي ايراني حمايت كنيم تا آن استقلال واقعي شكل بگيرد. دوم اين كه اين توليد بايد همراه با معنويت و اخلاق باشد به همان ميزان كه در عرصه ‌ي اقتصادي رشد مي كنيم بايد در عرصه‌ي اخلاق و معنويت نيز رشد كنيم كه بركت پيدا مي كند، اگر اخلاق و تقوا نباشد توليد ملي بركت نمي‌يابد. امام جمعه‌ي موقت تهران همچنين تصريح كرد: تحقق اين شعار در سال جاري و هميشه هفت مطلب را مي خواهد اگر اينها نباشد اين مطلب در حد شعار مي‌ماند اول دانش افزايي، دوم: وجدان كاري ، اگر كالا فاخر باشد مردم سراغ جنس خارجي نمي‌روند به عنوان مثال در عرصه‌ي پزشكي كشور ما آنقدر پيشرفت كرده است كه ديگر بيماران به خارج از كشور نمي‌روند تا جايي كه برخي ايراني‌هاي خارج از كشور هم به ايران بر مي گردند تا در اين جا درمان شوند، اگر در توليد ملي هم به اين جا برسيم، توليد ملي رونق مي يابد. سوم به حقوق كارگر بايد بها داده شود در اين صورت توليد ملي رونق مي يابد. اقتصاد هر كشوري با توليد رشد مي كند و تورم هم از بين مي رود چهارم مبارزه قاطع با كالاي قاچاق وارداتي و تعرفه‌ي سخت گيرانه در اين رابطه. وقتي فن‌آور و صنعت گر ما كالا را توليد مي‌كند، اما به هر دليلي جنس خارجي ارزان تر باشد در اين صورت كارخانه‌ي داخلي تعطيل مي شود و ده‌ها بيكار در جامعه شكل مي گيرد. دولت محترم مبارزه قاطع با كالاي قاچاق داشته باشد

خاتمي در ادامه گفت: پنجم بايد كالاي داخلي تشويق شود و مسوولان اصل را بر كالاي داخلي بگذارند و تا كالاي داخلي هست، از مشابه خارجي استفاده نكنند. ششم رونق توليد ملي است قطعا بحراني كه دشمن مي خواهد براي ما با تحريم بسازد مي‌تواند براي ما فرصت شود و آخرين نكته هم كار فرهنگي است، صدا و سيما و رسانه‌هاي مكتوب در اين عرصه كار كنند و بركات خود اتكايي و استفاده از توليد ملي را بگويند تا استفاده از توليد داخلي ارزش شود اين در شان ما نيست كه كالاي داخلي را با مارك خارجي بفروشيم.

در ادامه نماز جمعه امروز تهران خاتمي با اشاره به اكران نوروزي برخي فيلم‌ها گفت: متاسفانه اجازه‌ي اكران بعضي از فيلم‌هاي غيراخلاقي و يا بهتر بگويم ضد اخلاقي در ايام نوروز در بعضي سينماهاي مراكز استان داده شده است، اين فيلم‌ها يك بار در دهه‌ي فجر پخش شد و مورد اعتراض قرار گرفت، ما سر دين مردم و اخلاق مردم با هيچ كس رودربايستي نداريم، من از وزير محترم ارشاد كه او را جوان متديني مي دانم و اصالت خانوادگي ايشان را مي شناسم مي گويم در شان شما نبود كه در دستگاه تحت مديريت شما چنين فيلم هاي مستهجني نمايش داده شود، با دين و اخلاق مردم بازي نكنيد و تا دير نشده جلوي اكران و گسترش اين فيلم‌ها را در استان‌ها بگيريد.

وي در ادامه به سياست خارجي ايران اشاره كرده و درباره‌ي سياست ايران در سوريه گفت: سه مورد در رابطه با سياست نظام در ارتباط با سوريه مطرح است اول نظام جمهوري اسلامي مدام طرفدار اصلاحات جدي در سوريه بوده و هست و موفق هم شده است بر اساس همين توصيه ها بوده است كه انتخابات اخير برگزار شد و شصت درصد مردم سوريه پاي صندوق آمدند و 89 درصد راي دادند، ما راضي به ظلم به هيچ انساني نيستيم دوم مخالف دخالت خارجي در سوريه هستيم آمريكا و رژيم صهيونيستي و كشورهاي عرب مخالفان سوريه را مسلح مي‌كنند كه مردم مظلوم سوريه را بكشند، اينها كه تشت رسوايي‌شان از بام افتاده مردم خود را مي‌كشند و در بحرين دخالت مي‌كنند، اگر بد است چرا به دانشگاه‌ها حمله مي كنيد و زن و مرد را مورد ضرب و جرح قرار مي دهيد. خاتمي گفت: سوم اين كه تمام دعواي دنياي استكبار با سوريه اين است كه سوريه در خط مقدم مقاومت در مقابل رژيم صهيونيستي است و آنها مي خواهند اين مقاومت را بشكنند و با حزب الله مقابله كنند، تا الان ناكام بوده‌اند و از اين پس هم به ياري خدا ناكام خواهند ماند. امام جمعه موقت تهران در ادامه با اشاره به اوضاع بحرين گفت:بحرين مظلوم كه مسلمانان به ناحق مورد هجمه‌ي مستبدان و ديكتاتورها هستند و حكومت مستبد و ديكتاتور بحرين كه اهل نجد هم هستند و اهل بحرين هم نيستند عين فرعون گفتند مخالفان ما عده اي قليل هستند، اما مردم بحرين به دعوت رهبرشان راهپيمايي كردند و نشان دادند كه اكثريت آنها مخالف حكومت بحرين هستند، حالا نوبت نهادهاي بين المللي مدافع حقوق بشر است، نهادهاي بين المللي بايد نشان دهند كه چقدر طرفدار اكثريت هستند، قدرت‌هاي بزرگ بدانند چه شما دست از سر ملت‌ها برداريد و يا برنداريد ملت ها پيروز هستند، ملت مصر پيروز شد، تونس و ليبي و يمن پيروز شدند و به ياري خدا در آينده نه چندان دور ملت مقاوم بحرين هم شهد شيرين پيروزي را مي چشند .

به گزارش ايسنا خطيب موقت جمعه‌ي نماز جمعه امروز تهران در خطبه‌ي اول نماز جمعه نيز با برشمردن عناصري كه باعث جلب عنايات خداوند مي‌شود تقوا ، دفاع از دين و تفسير درست از دين را از مصاديق جذب عنايت خداوند دانست و گفت: مومن بايد دين را به صحنه‌ي زندگي آورد، دين بايد خود را در صحنه نشان دهد، ضمن اين كه بايد از حاكميت ديني دفاع كرد، آن كس كه عاشق دين خداست، بايد از اين كه دين حاكم شده خوشحال باشد، مراجع مي‌گويند تضعيف نظام ديني و اسلامي حرام است زيرا با اين نظام دين به صحنه آمده است. وي با بيان اين كه همه موظفند به نظام ديني كمك كنند، با تاكيد براين كه مومن بايد دغدغه‌ي اجراي احكام ديني داشته باشد، خاطرنشان كرد: ماموريت انقلاب اسلامي اجراي احكام است آن كس كه مدافع دين است از صميم جانش تمام احكام دين را اجرا مي‌كند. خاتمي با تاكيد بر اين كه حجاب نماد اسلام شده است، گفت: بي حجابي و بد حجابي به امنيت رواني جامعه ضربه مي زند. بايد مصوبه‌ي سال 86 شوراي عالي انقلاب فرهنگي كه قانون است اجرايي شود، اين حكم خداست دفاع از دين مي گويد از حكم خداوند دفاع كنيم ، نبايد طوري حرف زد كه حكم خدا تحقير شود و طوري سخن گفت كه مراجع ديني كه دغدغه‌ي حجاب دارند تحقير شوند.

خطيب موقت نماز جمعه‌ي تهران داشتن دغدغه‌ي ديني و تلاش ديني را از ديگر مصاديق جذب عنايات خداوند دانست و تصريح كرد: كسي كه مي گويد من مسلمان و شيعه هستم ،بايد پاي دينش سرمايه‌گذاري كند و از رفاه ، مال، آبرو و جانش در راه دين بگذرد و هزينه دهد. مومن بايد با بي‌دين‌ها مرز داشته باشد نمي‌توان گفت كه من مومن هستم و در عين حال با بي‌دين‌ها آشتي هستم و آنها را قبول دارم.

 

گـردآوری : دَمِـت جیـز

منبـع : ایسناانتشار مطلب در شبکه های اجتماعی


facenama googlereader googleplus stumbleupon digg cloob twitter facebook


برچسب‌ها: , , ,

نظرات کاربران

تعداد نظرات 0

ارسال نظر

مطالب خواندنی دیگر

قیمت تبلت قیمت انواع خودرو قیمت انواع تایر قیمت انواع باطری شاخص های بورس نرخ پرواز های داخلی قیمت انواع دوربین قیمت انواع تلویزیون قیمت روز موبایل