خودسرانه شربت آهن نخورید

آخرین اخبار

خانه » پزشکی و سلامت » خودسرانه شربت آهن نخورید

 

 اگر این شربت‌ها در کارخانه‏های معتبر تولید شده باشند، قطعا استفاده از آنها مفید خواهد بود اما باید به جا و با تشخیص پزشک مصرف شوند….

 همان‌طور که کمبود آهن مانند سایر عناصر می‌تواند باعث بروز مشکلاتی در بدن شود، قطعا دریافت بیش از حد آن نیز برای بدن مضر خواهد بود، به خصوص آهن که ظرفیت متغیری دارد و جزو فلزات واسط محسوب می‏شود. ظرفیت آهن در واکنش‏های اکسیداسیون و احیا متفاوت است (آهن دوظرفیتی و سه ظرفیتی) و این تغییرات باعث «استرس اکسیداتیو» یعنی اکسیدشدن مولکول‌های حیاتی در غشا و هسته سلول و… می‌شود که می‌تواند برای بدن خطرناک باشد.

از سویی تجویز این فرآورده‌ها با توجه به موارد و شرایط بدنی فرد تفاوت دارد مثلا در مواردی كه کمبود شدید آهن در فرد همراه با کم‌خونی است، ترجیح داده می‌شود قرص آهن که دوز بالاتری آهن به بدن بیمار می‌رساند، استفاده شود که این به تشخیص پزشک نیاز دارد. متاسفانه بیشتر خانم‌های ایرانی با این تصور كه کم‌خون هستند و اصلا چیزی نمی‌خورند، خودسرانه به مصرف مكمل‌ها یا شربت آهن رو می‌آورند درحالی كه مصرف خودسرانه این شربت‌ها برای سلامت زنان و به خصوص آقایان در صورتی كه نیازی به دریافت آهن نداشته باشند، می‌تواند باعث بروز مشكلاتی شود.

علاوه بر اینكه دریافت بیش از اندازه آهن می‌تواند باعث اکسیداسیون سلول‌های حیاتی ‌شود، در ارگان?هایی مانند کبد، مغز و لوزالمعده رسوب کرده و در ایجاد رادیکال?های آزاد دخیل است. بنابراین بدون تشخیص و تجویز پزشك هرگز از فرآورده‌های دارویی به شکل شربت آهن یا سایر مکمل‌ها استفاده نكنید.

 

گـردآوری : دَمِـت جیـز

منبـع : سلامتانتشار مطلب در شبکه های اجتماعی


facenama googlereader googleplus stumbleupon digg cloob twitter facebook


برچسب‌ها: , , ,

نظرات کاربران

تعداد نظرات 0

ارسال نظر

مطالب خواندنی دیگر

قیمت تبلت قیمت انواع خودرو قیمت انواع تایر قیمت انواع باطری شاخص های بورس نرخ پرواز های داخلی قیمت انواع دوربین قیمت انواع تلویزیون قیمت روز موبایل