سايه سنگين بحران اقتصادي روي المپيک لندن

آخرین اخبار

خانه » مجله ورزشی » سايه سنگين بحران اقتصادي روي المپيک لندن

از چند سال پيش که مسئولان انگليسي خود را آماده برگزاري بازي‌هاي المپيک لندن در سال 2012 مي‌کردند، يک دغدغه جدي همه حواس و توجه آن‌ها را به خود معطوف کرده بود: اقتصاد…

در سال 2008 زماني که مسئولان المپيک پکن در مراسم اختتاميه اين بازي‌ها پرچم المپيک را به شهردار لندن تحويل دادند، وي از اينکه شهرش چهار سال ديگر ميزبان بزرگ‌ترين رويداد ورزشي جهان خواهد بود خوشحال بود اما به خوبي مي‌دانست که چه مشکلات عظيمي سر راه لندن وجود دارد. بحران اقتصادي جهان که از آمريکا شروع شده بود، به اروپا نيز رسيد و دولت‌هاي مختلف قاره سبز را گرفتار کرد.

برگزاري المپيک هزينه‌هاي زيادي دارد. از ساخت ورزشگاه‌هاي جديد و دهکده المپيک گرفته تا تجهيز و نوسازي ورزشگاه‌هاي قديمي. علاوه بر اين‌ها هزينه‌هاي تامين امنيت، حمل و نقل، اسکان تيم‌ها و… نيز سر به فلک مي‌کشد و بودجه هنگفتي نياز دارد. همه اين‌ها در شرايطي است که کشورهاي اروپايي يکي پس از ديگري طرح‌هاي رياضتي تصويب مي‌کردند و سعي داشتند تا حد ممکن در هزينه‌هاي جاري خود صرفه‌جويي کنند.

در 15 مارچ 2007 تسا جوول وزير المپيک انگليس، وزارتخانه‌اي که در سال 2005 تاسيس شده بود، به مجلس عوام انگليس گزارش کرد که براي احداث ورزشگاه‌هاي المپيک لندن به يک بودجه 5 ميليارد و 300 ميليون پوندي نياز است. علاوه بر اين، با احتساب هزينه برگزاري بازي‌ها، تامين امنيت و… بودجه لازم براي برگزاري المپيک 2012 لندن 9 ميليارد و 345 ميليون پوند برآورد شده است.

در نوامبر 2007 ادوارد ليگ يکي از نمايندگان مجلس به انتقاد از برگزارکنندگان المپيک 2012 پرداخت و اعلام کرد که آن‌ها هزينه برگزاري اين بازي‌ها را دست کم گرفته‌اند. وي گفت که اين موضوع يا نشان دهنده عدم توانايي و صلاحيت آن‌ها است و يا اينکه سعي در فريب افکار عمومي داشته‌اند.

تسا جوول در تاريخ 10 دسامبر 2007 اعلام کرد که بودجه پيشنهادي او به تصويب دولت رسيده است.

با وجود همه اين مشکلات،‌عده‌اي نيز معتقدند که ميزباني المپيک به رشد اقتصادي انگليس کمک خواهد کرد و مزاياي آن از معايبش بيشتر است. جس يانگ يک کارشناس اقتصادي در اين رابطه گفت: همه دنيا بازي‌هاي لندن را تماشا مي‌کنند و اين فرصتي براي انگليس است که تکاني به خود بدهد. همچنين بايد به ياد داشته باشيم که بخش زيادي از بودجه المپيک صرف بهينه سازي زيرساخت‌هاي شهر لندن مي‌شود و براي پيشرفت و توسعه اين شهر بسيار مفيد خواهد بود.

يانگ درباره ساير مزاياي ميزباني المپيک گفت: يکي از مزاياي بارز اين ميزباني رشد صنعت توريسم است. لندن يکي از مهم‌ترين مراکز اصلي ترابري در جهان است و مي‌تواند در صورت لزوم به صورت روزانه پذيراي هزاران مسافر باشد.

بليت فروشي يکي از راه‌هاي تامين هزينه‌ها خواهد بود. برگزار کنندگان المپيک پيش‌بيني کرده‌اند که 8 ميليون قطعه بليت براي المپيک و يک ميليون و پانصد هزار قطعه بليت براي رقابت‌هاي پاراالمپيک به فروش خواهد رفت. ثبت نام بليت‌ها در بريتانيا از روز 22 مارچ 2010 آغاز شد و بليت‌ها از روز 15 مارچ 2011 تا 26 آپريل 2011 از طريق وب‌سايت رسمي المپيک در اختيار تماشاگران قرار گرفت. قيمت اين بليت‌ها از 20 پوند شروع مي‌شود و قيمت گران‌ترين صندلي مراسم افتتاحيه المپيک، 2012 پوند تعيين شده است.انتشار مطلب در شبکه های اجتماعی


facenama googlereader googleplus stumbleupon digg cloob twitter facebook


برچسب‌ها: , , , ,

نظرات کاربران

تعداد نظرات 0

ارسال نظر

مطالب خواندنی دیگر

قیمت تبلت قیمت انواع خودرو قیمت انواع تایر قیمت انواع باطری شاخص های بورس نرخ پرواز های داخلی قیمت انواع دوربین قیمت انواع تلویزیون قیمت روز موبایل