سایت فیفا: کی روش می خواهد با بازیکنان خارجی ایران به جام جهانی صعود کند

آخرین اخبار

خانه » مجله ورزشی » سایت فیفا: کی روش می خواهد با بازیکنان خارجی ایران به جام جهانی صعود کند

سایت فیفا: کی روش می خواهد با بازیکنان خارجی ایران به جام جهانی صعود کند

 

جام نیوز: پایگاه اینترنتی فدراسیون بین المللی فوتبال (فیفا) روز چهارشنبه نوشت: ستاره های ایرانی فوتبال مستقر در اروپا در مسیر جام جهانی سال 2006 آلمان، به طور برجسته خود را نشان دادند.
این پایگاه اینترنتی برای نمونه از مهدی مهدوی کیا بازیکن خط میانی هامبورگ، وحید هاشمیان بازیکن هانوفر96 و فریدون زندی بازی ساز کایسرزلاترن نام برد که همگی در جریان تلاش موفقیت آمیز تیم ملی فوتبال ایران در بازی های مقدماتی سودمند بوده اند.
ایران، زمانی به داشتن بالاترین شمار از بازیکنان مقیم خارج از کشور در آسیا مباهات و افتخار می کرد اما در سال های اخیر شمار انگشت شماری از ایرانیان دست به اقدامات برجسته در خارج از مرزهای کشورشان می زنند که جواد نکونام بازیکن اوساسونا را می توان یک مورد استثنایی قابل توجه دانست.


کی روش در تلاش است برای تقویت تیم خود با شمار بیشتری از بازیکنان مقیم خارج، در مرحله نخست اشکان دژاگه فوروارد تیم وولفسبورگ و رضا قوچان نژاد مهاجم مستقر در بلژیک را هدف قرار داد.
کی روش در سال جاری پیش از آخرین بازی مقدماتی در برابر قطر به پایگاه اینترنتی فیفا گفت: ما امیدواریم بتوانیم آنها را نیز به اردوگاه خود بیفزاییم.
وی افزود: اگر چه برای ما بسیار دشوار است ولی من اطمینان دارم می توانیم دست کم یکی از آنها را به خدمت بگیریم.
این مدیر پرتغالی تیم ملی فوتبال ایران با موفقیت در به کارگیری دژاگه به وعده خود جامه عمل پوشاند. تلاش های وی فورا سودمندی خود را نشان داد به گونه ای که این بازیکن 25 ساله توانست تیم خود را با تساوی 2 بر 2 در برابر قطر در گروه خود برنده کند.
در حالی که گزینش دژاگه در ابتدا اثبات کرد که دید وی در خارج از کشور درست بوده است، این مربی تلاش کرد در ادامه کارش توضیح دهد چرا تجربیات اروپایی را مهم می شمارد.
به گفته مربی پیشین رئال مادرید و پرتغال، مزیت اروپا نه تنها در حوزه هایی مانند منابع مالی است، بلکه در توانایی و قابلیت برای ارایه معیارها و رقابت بسیار بالا است.
وی افزود: همه رقابت ها در اروپا چه در سطح تیم ملی یا باشگاه به سطحی بالاتر از دیگر قاره ها رسیده است. حتی رقابت های باشگاه های آمریکای جنوبی بسیار با سطوح اروپایی فاصله دارد. برای پیشرفت بازیکنان نه تنها مربیگری و آموزش مهم است، بلکه رقابتی که اروپا می تواند ارایه دهد، از اهمیت برخوردار است.
البته کی روش نخستین مربی ایران نیست که از میزان اهمیتی آگاه است که تجربه اروپایی در آمادگی تیم های آسیایی برای جام جهانی دارد.
برانکو ایوانکوویچ مربی کروات نیز برای هدایت تیم ملی فوتبال ایران به آلمان 2006، ماه ها صرف سفر میان ایران و آلمان کرد تا توانست زندی متولد آلمان را راضی به پیوستن به تیمش کرده و همچنین هاشمیان را به پایان دادن به تبعید 3 ساله خود خواسته و بازگشت به تیم ملی ترغیب کند.
پاداش ایوانکویچ به زودی آشکار گشت. در حالی که زندی به بخش جدایی ناپذیری در تیم ملی تبدیل شد، هاشمیان با تثبیت خود به عنوان طلسم جدید تیم ملی، علی دایی اسطوره را تحت الشعاع خود قرار داد.
کی روش با کسب اعتماد از تجربه پیشین و به دست آوردن نیرو از موفقیت دژاگه، مصمم به افزایش بیشتر گروه بازیکنان ایرانی مستقر در اروپا شد. در میان چهره های جدید، امید نظری مستقر در سوئد وجود دارد که برای عضویت در تیم 24 نفری در بازی مقدماتی روز یکشنبه در برابر ازبکستان و بازی در قطر که 9 روز پس از آن برگزار خواهد شد، انتخاب شده است.
با توجه به این موضوع که هنوز این بازیکن خط میانی مالمو اف برای بازی در تیم ملی تایید نشده است، در نتیجه درخشش مورد انتظار وی در بازی یکشنبه گذشته در برابر آلبانی که ایران در آن با یک گل بازنده شد، محقق نشد.
به رغم ترکیب نهایی تیم ملی فوتبال ایران که عازم مرحله نهایی مقدماتی است، کی روش معتقد است تیم وی ارزش به دست آوردن جایگاهی در برزیل 2012 را خواهد داشت.
به گفته وی هواداران ایرانی لیاقت دارند، زیرا بسیار احساساتی بوده و بازی فوتبال را خیلی دوست دارند. هنگامی که شما بیش از 70 میلیون هوادار فوتبال دارید، این کشور لیاقت حضور در جام جهانی را دارد.

 

 

گـردآوری : دَمِـت جیـز

منبـع : جام نیوزانتشار مطلب در شبکه های اجتماعی


facenama googlereader googleplus stumbleupon digg cloob twitter facebook


برچسب‌ها: , , , , ,

نظرات کاربران

تعداد نظرات 0

ارسال نظر

مطالب خواندنی دیگر

قیمت تبلت قیمت انواع خودرو قیمت انواع تایر قیمت انواع باطری شاخص های بورس نرخ پرواز های داخلی قیمت انواع دوربین قیمت انواع تلویزیون قیمت روز موبایل