سوال ها و جواب هایی در مورد آلت تناسلی - دمت جیز | مدل لباس, اس ام اس, عکس, سریال, خبر, دانلود آهنگ جدید

آخرین اخبار

خانه » مسایل زناشویی » سوال ها و جواب هایی در مورد آلت تناسلی

 

dj_326598455415

چه مایعی قبل از انزال از آلت تناسلی ترشح می شود؟

 

مایعی است شفاف و اسیدی و فاقد اسپرماتوزوئید، قبل از ورود اسپرماتوزوئید به مجاری، غددی در مجرا وجود دارند که با ترشح اسیدی منطقه را استریل می‌کند تا به اسپرماتوزوئید‌ها آسیب نرسد و بعضی هم معتقدند این ماده سوای خاصیت سترونی به علت ژله‌ای بودن مسیر عبور اسپرماتوزوئید و مایع منی را لیز می‌کند تا این مایع را به راحتی دفع شود. 

 

کجی آلت تناسلی در مردان؟

 

 

آلت تناسلی در مرد یک عضو کاملاً عروقی است که از ترکیب سه جزء استوانه‌ای تشکیل می‌شود: دو عدد اجسام غاری در طرفین که همان بافت نعوظی مرد را تشکیل می‌دهند و یک عدد جسم اسفنجی که در قسمت تحتانی آلت مابین اجسام غاری قرار می‌گیرد و از وسط آن مجرای ادرار عبور می‌کند. وقتی یک مردی تحریک می‌شود اجسام غاری پر از خون شده و حالت نعوظ به مرد دست می‌دهد. حال اگر یک قسمت از بافت نعوظ در مردان بنا به عللی قابلیت انبساط و گشاد شدن خود را از دست بدهد (بافت فیبری ایجاد می‌شود که سفت و غیر قابل انعطاف می‌باشد)، هنگام نعوظ آن قسمت از آلت تناسلی بدون خون باقی مانده و ضمن کوتاه کردن آلت تناسلی، باعث کج شدن آن به طرف بافت فیبری می‌شود. بافت فیبری ایجاد شده را در اصطلاح "پلاک" می‌گویند.

به طور کلی کجی آلت تناسلی به دو دسته بزرگ تقسیم می‌شود: 

مادرزادی یا اولیه و اکتسابی یا ثانویه. پیش‌آگهی، تشخیص و درمان آن‌ها کاملاً متفاوت است، و در این نوشتار سعی می‌شود که در هر دو مورد توضیحات کافی جهت خوانندگان گرامی فراهم شود. کجی آلت تناسلی مادرزادی یا اولیه یک بیماری نسبتاً شایع می‌باشد. کجی آلت تناسلی می‌تواند به طرف پایین، بالا، راست، چپ و یا ترکیبی از آن‌ها مثلاً به طرف پایین و راست باشد. 

اگر پلاک فیبری در قسمت تحتانی آلت تناسلی ایجاد شود، آلت تناسلی به طرف پایین کج می‌شود که در اصطلاح به آن کوردی (Chordee) می‌گویند. اگر بافت فیبری در قسمت فوقانی آلت تناسلی ایجاد شود، آلت تناسلی به طرف بالا کج می‌شود. در مورد کجی به طرفین، موضوع فرق می‌کند. در بالا توضیح داده شد که اعضاء نعوظ آلت، اجسام غاری هستند که به شکل دو استوانه متساوی در طرفین آلت تناسلی قرار می‌گیرند. حال اگر به طور مادرزادی یکی از این استوانه‌ها کوچک‌تر از طرف مقابل باشد، آلت تناسلی به طرف استوانه کوچک‌تر کج می‌شود. میزان کجی آلت تناسلی را بر حسب درجه می‌سنجند. 

یک مرد از نظر زناشوئی دارای دو جنبه است: 

توانائی باروری و توانائی برقرار کردن رابطه زناشوئی یا همان نزدیکی. کجی آلت تناسلی به خودی خود سبب آسیب به قدرت باروری مرد نمی‌شود. اگر کجی آلت تناسلی بیش از 30 درجه باشد، هم نزدیکی مشکل می‌شود و هم اینکه ممکن است همسر بیمار حین نزدیکی احساس درد بکند که این موارد نیاز به جراحی دارند. جهت اصلاح کجی آلت تناسلی یک عمل جراحی بسیار مؤثر وجود دارد. گاهاً کجی آلت تناسلی به اندازه‌ای نیست که مانع نزدیکی و یا درد همسر شود، ولی به علت ظاهر نامناسب آلت تناسلی، از نظر روحی و روانی، زوج‌ها دچار مشکل می‌شوند. این موارد را نیز می‌توان با جراحی اصلاح کرد. آن مثل جراحی زیبائی برای بینی است. خیلی از افراد ظاهر بینی نامناسبی دارند، ولی هیچ مشکلی با آن ندارند، ولی عده‌ای ترجیح می‌دهند که عمل جراحی کنند.

 

ختنه؟(Circumcision) پسران

 

 

به هنگام ختنه ممکن است لگام (frenulum) آلت تناسلی هم بریده شود. به این کار لگام‌بُری ( frenectomy ) گفته می شود.سنت ختنه از تاریخ ثبت‌شده بشری قدیمی‌تر است و نگاره‌هایی از آن در غارهای دوران نوسنگی و آرامگاه‌های مصری یافته شده است.

ختنه يك سنت ديني مي باشد و در ادياني مانند اسلام و يهود بر آن تاكيد شده است از نظر علمي هم از فوايد اين عمل ، پرده برداشته شده است .در اسلام تاكيد بر انجام ختنه قبل از روز هفتم تولد شده است مطالعاتي در دانشگاههاي مختلف ايران انجام شده كه تاكيد بر انجام ختنه در شيرخوارگي ودر بعضي مقالات تاكيد بر انجام آن در زايشگاه شده است وعلت آن را كاهش ريسك عفونت ادراري در نوزادان دانسته است. در هيچ مقاله اي اين جراحي نفي نشده است

در هر زماني كه تصميم به انجام ختنه براي فرزند خود گرفتيد حتما اينكار را توسط يك جراح ودر بيمارستاني با امكانات مجهز انجام دهيد.بعضي عوارض نادر از قبيل حساسيت به داروي بيهوشي, خونريزي ,.. نياز به امكانات مجهز دارد.

دلایل ختنه کردن (Circumcise)

بطور طبیعی در زیر پوستی که آلت تناسلی کودک را می‌پوشاند، دائما ماده سفید رنگی ترشح می‌شود. البته این ماده چرک نیست و خاصیت نرم کنندگی دارد و مانع چسبیدن پوست به سر آلت می‌گردد. در بعضی از مواقع این ترشحات عفونی شده و پوست سر آلت نیز دچار عفونت می‌گردد. در موارد نادر عفونت مزبور مخصوصا در نوزادان و شیرخواران موجب عفونت کلیه‌ها می‌شود. آمار نشان داده است که عفونت ادراری در پسر بچه‌های ختنه نشده به مراتب بیشتر از پسرهای ختنه شده است. بنابر این ختنه کردن از پیدایش عفونت دستگاه ادرای جلوگیری می‌کند. تحقیقات نشان داده است که سرطان گردن رحم در زنان و سرطان آلت تناسلی در مردان در جوامعی که ختنه شده‌اند کمتر از جوامعی است که ختنه نشده‌اند. بعضی از کودکان اگر ختنه نشوند ممکن است پیوسته با آلت خود ور بروند و این عمل عادت کودک گردد که موجب ناراحتی پدر و مادر می‌گردد.

فوايد ختنه

۱- پسران ختنه شده از بهداشت بالاترى برخوردارند.

۲- از عفونت هاى ادرارى و كليوى پيشگيرى مى كند. كاهش عفونت وتورم دستگاه تناسلي

۳- از بيمار هاى مقاربتى و احتمالاً سرايت فورى HIV جلوگيرى مى كند.

۴- سرطان دستگاه تناسلى در مردان ختنه شده كمتر از سرطان در مردان بدون ختنه است.

۵- زنانى كه شوهرانشان ختنه شده اند كمتر در معرض ابتلا به سرطان دهانه رحم هستند.

6- لذت بردن بيشتر از رابطه جنسى.

انجمن اطفال آمريكا تاكيد كرده است كه فوايد ختنه آنقدر مشخص و صد درصد نيست كه بتوان اين عمل را به عنوان يك جراحي روتين براي همگان قرار داد ولی انجام آن را نفی نکرده است.

مهمترین عوارض ختنه عفونت و خونریزی می باشد.ختنه مانند هر عمل چراحی عوارض یک عمل را دارد

بهترین زمان ختنه کردن

اگر ختنه بعد از تولد یا در ماههای اول تولد انجام گیرد، اولا احتیاج به بیهوشی عمومی کودک نیست و با بی حسی موضعی انجام می‌گیرد. ثانیا هزینه زیادی برای خانواده نخواهد داشت. مخصوصا اگر بهداشت و نظافت بعد از عمل رعایت شود، محل ختنه زودتر التیام می‌یابد. اگر ختنه در ماههای اول تولد انجام نشود، در این صورت علاوه بر اینکه کودک را باید بیهوش کرد و ختنه نمود، هزینه‌ای بر خانواده تحمیل می‌گردد و اثر بد روانی نیز بر کودک می‌گذارد. چون او در سنین کودکی (بویژه 2 تا 3 سالگی) نسبت به حفظ آلت تناسلی خود حساسیت دارد و چه بسا ختنه را تنبیه پدر و مادر در حق خود می‌پندارد و این تصور کودک را آزرده می‌کند. مشکلی که ممکن است ختنه کردن در ماههای اول تولد بوجود آورد عبارت است از زخم شدن نوک سوراخ آلت که باید از پیدایش آن جلوگیری کرد. زخم شدن نوک سوراخ آلت نتیجه قنداق کردن نامناسب کودک است که موجب می‌شود آمونیاک تولید شده از ادرار کودک با مجرای ادرار در تماس نزدیک باشد.

روشهای مختلف ختنه کردن

1) گذاشتن حلقه پلاستیکی

این روش ، روش متداول ختنه کردن است. بدین ترتیب که حلقه پلاستیکی را روی نوک آلت قرار می‌دهند و با نخ گره می‌زنند و 5 تا 7 روز آن را به همین حال نگاه می‌دارند. در نتیجه پوست جلو نخ سیاه می‌شود و با حلقه پلاستیکی می‌افتد. این روش را معمولا قبل از سه ماهگی بکار می‌برند.

2) ختنه کردن با روش بریدن و دوختن

در صورتیکه عمل ختنه در یکی دو ماه اول صورت نگیرد، جراح بعد از سه ماهگی با روش بریدن و دوختن ختنه را انجام می‌دهد. بعد از انجام ختنه محل باید به دقت نظارت گردد. اگر از محل ختنه چند قطره خون خارج شود، مهم نیست. ولی اگر خونریزی زیاد باشد باید هر چه زودتر به پزشک اطلاع داده شود تا از خونریزی جلوگیری نماید. در صورت مشاهده ترشحات سیتوزنگ در محل بریدن ختنه ، مادر باید محل را با آب و صابون بشوید و درمعرض هوا قرار دهد.

در چه مواردی نباید نوزاد را ختنه کرد:

» اگر تنه آلت نوزاد در سطح پوست عانه قرار گرفته و درحقیقت آلت نوزاد در چربی عانه فرو رفته باشد.

» اگر آلت نوزاد بسیار کوچک باشد، یعنی کمتر از 2.5 سانتیمتر طول داشته باشد (آلت نوزاد سالم بین 2.8 تا 4 سانتیمتر می‌باشد).

» اگر پیشابراه به جای نوک آلت در زیر سر یا تنه آلت قرار گرفته باشد و پوست ختنه کامل تشکیل نشده باشد (مردم به این حالت می‌گویند که نوزاد ختنه شده به دنیا آمده است). این وضع یک نوع نابهنجاری است و نوزاد به جای ادرار کردن به جلو به زیر ادرار می‌کند، در چنین موارد کودک را نباید ختنه کرد بلکه باید در 18 ماهگی با عمل جراحی خاص آلت او را ترمیم نمود.

براي انجام ختنه فرزند دلبندتان:

1 ) انجام آن توسط يك پزشك ماهر

2 ) انجام آن در بيمارستان مجهز را در نظر داشته باشيد

مراقبت از كودك ختنه شده

آلت تناسلي كودك بعد از ختنه قرمز و متورم مي شود و تا 24 ساعت هم ممكن است خونريزي داشته باشد

اقدامات:

1) پوشك كودك را به محض كثيف شدن تعويض كنيد

2) روزانه ناحيه مورد نظر را به آرامي با آب تميز كنيد

3) از يك پماد آنتي بيوتيك بمدت 3تا 4 روز استفاده كنيد

4) از صابون,پودر,لوسيون وهر ماده ديگر تا خوب شدن كامل استفاده نكنيد

5) تا بهبودي كامل كودك را حمام نبريد

در بعضي مقالات تاكيد شده بعد از افتادن پانسمان اوليه مي توان كودك راحمام كرد و براي بهبود سريعتر مقداري نمك در وان كودك بريزيد ولي از هيچ ماده ضدعفوني ديگر در آب استفاده نكنيد . نخ بخيه معمولا طي 7 تا10 روز جذب مي شود .اگر از حلقه استفاده شود حداكثر تا يك هفته خودبخود مي افتد

5) اگر خونريزي و يا ترشحات از آلت تناسلي ادامه پيدا كرد سر آلت تناسلي آبي و يا سياه شد جريان ادرار كاهش پيدا كرد حتما با پزشك خود تماس بگيريد

عوارض ختنه

ختنه باید توسط پزشک با تجربه انجام گیرد و پزشک باید توصیه‌های بهداشتی بعد از ختنه را به مادر تذکر دهد. اگر پزشک در عمل دقت نماید، معمولا ختنه کردن عوارضی ندارد. ولی ممکن است پزشک پوست را کمتر یا زیادتر از معمول ببرد و بردارد و لذا آلت ناشکل گردد و والدین خشنود نباشند. ولی مهم نیست و با بزرگ شدن کودک شکل طبیعی خواهد داشت. عارضه مهم خونریزی شدید است. همچنین امکان دارد پزشک سر آلت را ببرد و این بسیار به ندرت اتفاق می‌افتد.

ورم پوست غلاف سر آلت و چسبندگی آن

اگر ختنه در زمان خود انجام نگیرد یا بهداشت دستگاه تناسلی نوزاد یا شیرخوار رعایت نشود، پوست غلاف سر آلت باریک و تنگ می‌گردد و کودک به سختی و با فشار ادرار می‌کند. این حالت را فیموزیس می‌نامند. در چنین حالتی باید به دستورهای بهداشتی عمل شود و هر چه زودتر کودک ختنه گردد. اگر ختنه در ماههای اول انجام نگیرد، ترشحات سفید رنگی زیر پوست غلاف آلت بوجود می‌آید که این ترشحات چرک نیست و مادر می‌تواند آن را هنگام حمام کردن پاک و تمیز نماید. اگر ختنه در ماههای اول انجام نگیرد مادر باید کودک را نپیچد و شلوار آزاد به پای کودک نماید و در هنگام حمام کردن پوست غلاف آلت را تا آنجایی که امکان دارد به طرف بالا بکشد و باز کند و آن را تمیز نماید.

علايم عفونت:

1) تب

2) ترشحات بد بو

3)افزايش قرمزي و تورم

بايد ها و نبايدها

نوزاد پسر هرچه سريع‌تر بايد ختنه شود ولي نبايد در 24 ساعت اول بعد از تولد اين كار را كرد. علت اين فاصله زماني هم حصول اطمينان از سلامت نوزاد است. اين 24 ساعت، اين امكان را فراهم مي كند كه نقايص و بيماري‌هايي كه در آنها نبايد ختنه انجام شود، شناسايي شوند. در بيماري‌هاي اختلالات خونريزي دهنده مثل هموفيلي، نبايد ختنه انجام شود.

البته در اختلالات مادرزادي دستگاه ادراري – تناسلي هم نبايد نوزاد ختنه شود. مهم‌ترين اين اختلالات مادرزادي، هايپوسپاديازيس است كه در آن سوراخ مجراي ادراري در زير آلت تناسلي قرار دارد و چون بعدها در ترميم اين اختلال به پوست ختنه گاه احتياج پيدا مي شود، نوزاد نبايد ختنه شود.خود عمل ختنه كردن مي تواند در برخي موارد عوارضي به همراه داشته باشد. اين عوارض معمولاً در كمتر از 1 درصد موارد ديده مي‌شوند و شايع‌ترين آنها عبارتند از : عفونت محل زخم، خونريزي زياد، عدم برداشتن كافي پوست و پل پوستي. پل پوستي، در واقع قسمتي از پوست تنه آلت تناسلي مذكر است كه به سر آلت تناسلي مي چسبد.

البته ختنه مي تواند باعث ايجاد التهاب و تنگي سوراخ ادراري شود كه علت آن هنوز به درستي معلوم نيست. بريده شدن قسمتي از آلت تناسلي هم يكي از عوارض ختنه كردن است كه در برخي از روش‌هاي انجام ختنه ديده مي‌شود.

آيا ختنه شدن از نظر علمي تاثيري در بهبود رابطه جنسي دارد؟

سوال شما

آقاي دكتر براي من هميشه اين سوال مطرح بوده كه خداوند كه ما را خلق كرده است با پوست ختنه گاه خلق كرده است و اگر خودش لازم ميدانست خوب ما را بصورت ختنه شده خلق ميكرد. يعني خداوندي كه احسن الخالقين است صلاح دانسته بوده كه ما را به همين صورتي كه به دنيا مي آييم خلق كند. ميخواستم بدانم آيا از لحاظ علمي اين ختنه شدن باعث مشكل جنسي خاصي براي مردان نميشود؟ با تشكر

پاسخ ما

دوست عزيز سوال مطرح شده از طرف شما داراي يك بعد اخلاقي و يك بعد علمي است. در مورد اينكه آيا ما بصورت اخلاقي اجازه داريم بدون كسب اجازه از طرف او اقدام به تغيير شكل اندام يك موجود زنده كنيم مسئله مهمي است كه بنظر ميرسد كمتر درباره آن فكر يا صحبت شده است. ختنه كردن يك پسربچه يا يك دختربچه عملي است كه بدون اجازه وي انجام ميشود. در واقع اصولاً كسب اجازه از سوي يك بچه نابالغ هيچ معناي عقلايي ندارد. بنا به اعتقاد يهوديان ختنه كردن پسربچه ها نشانه اي از پيمان آنان با خداوند بوده است كه به امر خداوند به ابراهيم و از زمان او انجام ميشده است. ظاهراً مسلمانان اين سنت را از يهوديان اخذ كرده اند. در مورد ختنه دختربچه و پيشينه تاريخي آن آن اطلاعات چندان دقيقي نداريم اما اين كار از زمان پيش از اسلام در ميان اقوام و قبايل مختلف رايج بوده است. در مورد اين كه ختنه كردن يك عمل اخلاقي هست يا نه نياز به يك بحث گسترده تر دارد كه اينجا منظور ما نيست و ميتوان آن را از منظرهاي مختلف به نقد و چالش كشيد. آنچه مسلم است اين است كه ختنه كردن دختران كه آن را با تاكيد مثله كردن يا Female Genital Mutilation مي نامند عملي است كه منجر به عوارض جدي درازمدت و برگشت ناپذير در توانايي هاي جنسي زنان ميشود و بعنوان يك جرم و امر غيرقانوني در بسياري از كشورها ميتواند مورد توجه و تعقيب قرار گيرد. از اين لحاظ در مورد دختران بدون هيچ شكي ميتوان آن را يك عمل غيراخلاقي ناميد.

اما در مورد تاثير ختنه در توانايي هاي جنسي مردان اخيراً توسط دانشگاه جان هاپكينز بررسي صورت گرفته است. طي مصاحبه با 5000 مرد اوگاندايي كه نيمي از آنها ختنه نشده بودند بر اساس اين تحقيق از نظر كميت و كيفيت رابطه جنسي تفاوت محسوسي بين دو گروه وجود نداشت. در واقع طبق يك تحقيق قبلي آمار ابتلا به ايدز در ختنه شده ها 50 درصد كمتر از ختنه نشده هاست. البته نگراني هايي از بابت احتمال خطر ختنه شدن در كاهش كمي و كيفي رابطه جنسي وجود داشت كه اين تحقيق در پاسخ به اين نگراني ها انجام شده بود.

 

از بین بردن مو های تناسلی؟

 

سلام. من پسری 23 ساله هستم.می خواستم بدونم برای از بین بردن همیشگی موهای تناسلی چیزی هست چون من هرکاری کردم بعد از اصلاح موها به شدت دچار حساسیت و خارش شدم از همه موبر های موقتی و تیغ و ژل های ضدحساسیت استفاده کردم ولی نتیجه نگرفتم.همینطور روی تنه آلتم هم چندتا مو روییدن و بیشتر این موها و موهای کیسه بیضه رو می خوام از بین برن.


با تشکر

 

سلام


خیر دوست عزیز تقریبا چنین امکانی بخصوص برای مردان وجود ندارد. تعداد زیاد فولیکول های مو و تحریک ناشی از هورمونهای جنسی مانع قوی برای استفاده از روشهایی مثل الکترولیز است که برای موهای کم و نواحی خاص در زنان استفاده می شود. در ضمن این نواحی به شدت اسیب پذیر هستند و باید مراقب موادی که استفاده می کنید باشید

 

اندازه نرمال الت تناسلی در مردان چقدر است؟

 

 

با توجه به مراجعات و سوالات مکرر و نگرانی های بیماران در مورد طول الت تناسلی خود این مطلب تالیف شد تا با مطالعه ان نگرانی بسیاری از انها برطرف گردد و همچنین فریب تبلیغاتی که پایه و اساس علمی ندارند نخورند. 

بسیاری از مردان بویژه جوانان از بابت طول الت خود و مشکلات و مسائل ناشی از ان دچار نگرانی هستند. اما در بسیاری از این موارد نگرانی بی مورد است و اندازه الت انها کاملا در محدوده نرمال قرار دارد.

برای سنجش طول الت معیارهای گوناگونی به کار می روند مانند طول الت در حالت نعوظ کامل یا بدون نعوظ و … اما معیاری که بیش از سایرین مورد تایید رفرنس های اورولوژی می باشد اندازه گیری طول الت در حالت کشیده با دست(Stretched Penile Length ) می باشد.

در راستای همین معیار برای سنین مختلف محدوده طبیعی طول الت تعریف شده که در جدول زیر ان را می بینید:
این میزان در یک فرد بالغ 10تا 16.5 سانتیمتر می باشد.

 

 

سن

اندازه الت(cm)

نوزاد 0.4 + 3
1-2سالگی 0.8 + 4.7
5-6سالگی 0.9 + 6
10-11سالگی 1.1 + 6
بالغین 1.6 + 13.3

 

 

در حال حاضر به غیر از مواردی که آلت در چربی ریشه خود مخفی شده و میتوان با کاهش وزن و در برخی موارد برداشتن چربی های اضافه نسبت به افزایش طول در معرض دید آلت اقدام نمود هیچ روش تایید شده و علمی دیگری وجود ندارد و بسیاری از قرص ها, پمادها, اسپری ها و وسائلی که برای این مساله در اینترنت, فروشگاه ها, شبکه های ماهواره ای و … تبلیغ می شوند جنبه تجاری دارند و اکثرا مورد تایید وزارت بهداشت و درمان و اموزش پزشکی نمی باشند ضمن این که بسیاری از انها به صورت قاچاق وارد کشور میشوند. بنابراین کاربرد انها توصیه نمیشود و ممکن است علاوه بر این که اثر مثبتی نداشته باشند عوارضی را نیز برای بیمار ایجاد نمایند.

 

آناتومی دستگاه تناسلی زنان؟

 

 

آلت زن: شکل آلت زن تقریباً بیضی و محل آن میان بدن قرار گرفته است. بطوریکه اگر بدن زن را به دو نیمه کنند فرج حد فاصل دو قسمت خواهد بود. منظره آلت از جلو صورت یک مثلث را دارد که قاعده آن در بالا است. این در حالت نشسته واضح تر دیده می شود. عواملی بی شمار هستند که موجب تغییر شکل دادن آلت زن می شود.

تشریح آلت زن: از نظر تشریح آلت زن جهت سهولت آن را به دو قسمت خارجی و داخلی قسمت می کنند.

 

آناتومی دستگاه تناسلی مردان ؟

 

دستگاه تناسلی در مردان شامل : بخش های زير است:

1- کيسه بيضه ( اسکرتوم ) : برآمدگی پوستی عضلانی است که بصورت کشيده و چروک شده بوده و بيضه ها در داخل آن قرار دارند. وظيفه اصلی آن ثابت نگهداشتن درجه حرارت مورد نياز اسپرم های توليد شده توسط بيضه ها است. ( معمولا" دو درجه کمتر از درجه حرارت بدن می باشد )

2- بيضه ( تستيس ) : بيضه ها در حالت طبيعی و معمولی صاف و بيضوی شکل بوده و تا حدودی سفت هستند. درون آن تعداد زيادی لوله های پرپيچ و خم مولد اسپرم وجود دارد که در زير الت و داخل کيسه بيضه قرار       گرفته اند.

بيضه ها دو وظيفه اصلی را عهده دار هستند: سنتز و ترشح هورمون جنسی ( تستوسترون ) توليد اسپرم

3- مجرای منی ( اپيديدميس ) اين مجرا به شکل توده نواری شکل بوده و روی بخش پشتی بيضه کشيده شده است. اسپرم پس از ورود به مجرای منی در آن ذخيره می گردد و خاصيت باروری خود را حتی تا مدت های بسيار طولانی ( چند ماه ) حفظ می کند.

4– مجرای دفرنس ادامه مجرای اپيديدميس است که از انتهای اپيديدميس شروع شده و اسپرم را به مجرای انزالی هدايت می نمايد.

5– کيسه منی ( وزيکول های سمينال ) دو غده کوچک هستند که در پشت مثانه و در دو طرف پروستات قرار گرفته اند وظيفه کيسه منی توليد مايع مغذی ( قند، پروتئين ،…. ) جهت تغذيه اسپرم ها می باشد.

6– غده پروستات ( پروستات گلاند ) غده کوچکی است که تقريبا" شبيه به مخروط بوده و قاعده آن زير گردن مثانه قرار می گيرد و مجرای پيشابراه از ميان آن می گذرد. وظيفه اصلی غده پروستات آن است که در هنگام انزال منقبض گردیده و ترشحات شيری رقيقی را ترشح می کند که محتوی کلسيم، يون فسفات و…. می باشد.

غده پروستات در جريان تخليه منی همزمان با انقباضات مجرای دفران منقبض گرديده بطوری که مايع رقيق شيری غده پروستات حجم منی را زياد می کند، خاصيت قليائی کم مايع پروستات ممکن است برای باروری تخمک کاملا" مهم باشد. زيرا مايع مجرای دفران بعلت وجود اسيد نيتريک، نسبتا" اسيدی است و در نتيجه به مهار باروری اسپرم کمک می کند از طرف ديگر ترشحات واژن زن هم اسيدی است ( PH آن معادل 5/3 تا 4 ، تا زمانی که PH مايعات اطراف اسپرم حدود 6 الی 5/6 بالاتر نرود اسپرم توانايی تحرک نخواهد داشت ) .

احتمال دارد مايع پروستات که مختصری قليايی است پس از انزال به خنثی کردن اسيديته اين مايعات کمک کند و بنابراين تحرک و باروری اسپرم تقويت خواهد شد.

7– مجرای انزال :

مجرای کوچکی است که در هنگام عمل انزال موجب انتقال مايع منی به داخل پيشابراه داخلی می گردد. ( مايع منی ترکيبی از مايع و اسپرم جريان يافته از مجرای حمل منی " حدود 10 درصد " مايع کيسه منی "  حدود 60 درصد " مايع غده پروستات " حدود 30درصد " و مقدار کمی از ترشحات غده موکوسی بويژه غده بولبو اورترال می باشد.

8– پيشابراه از مردان در يک سو منجر به دفع مواد زائد کليوی ( ادرار ) شده و از سوی ديگر هنگام انزال، مثانه را مسدود تا ادرار دفع شده و مايع منی بتواند براحتی خارج گردد.

9– آلت تناسلی بخش خارجی دستگاه تناسلی است که در حالت طبيعی و معمولی کوچک و شل بوده و پيشابراه از ميان آن عبور می کند. آلت تناسلی شامل سه لوله استوانه ای ( دو لوله جسم غاری و يک لوله اسفنجی ) قابل انبساط بوده که دارای بافت های نعوظی می باشد و انتهای آن کمی بزرگتر بوده و به گلنس پنيس معروف است. اين لوله ها در زمان تحريک شدن پر خون شده و باعث سفتی و طويل شدن آلت  می گردد که به آن نعوظ گفته می شود. اين سفتی موجب وارد شدن فشار روی سياهرگ های آلت می شود تا خون بيشتری در آلت باقی بماند و بدين طريق مدت زمان نعوظ افزايش يابد.

10– اسپرم :

بطور کلی اسپرم در بيضه توليد ودر اپيديدميس ذخیره سازی می گردد و سپس از طريق مجرای دفران که پيش از ورود به پروستات متسع مي گردد به آمپول مجرای دفران معروف است همراه با محتويات مجرای کيسه منی به مجرای انزال می ريزد و با گذشتن از داخل پروستات در مجرای پيشابراه داخلی تخليه می گردد و مجاری پروستاتی هم محتويات غده پروستات به مجرای انزالی و از آنجا به پيشابراه داخلی برده و در نهايت به پيشابراه که آخرين کانال ارتباط بيضه با خارج است هدايت می گردد.

در داخل مجرای پيشابراه تعداد زيادی غده ريز بنام اورترال که ترشحات موکولی را به داخل مجرای پيشابراه ريخته تشکيل شده است. از سوی ديگر ترشحات بيشتری هم از غده بولبواورترال ( Bolbourethral gland ) که به غده کوپر ( Cowper's gland) هم معروف است در نزديکی مبدأ پيشابراه ترشح می گردد. غده کوپر: اندازه يک نخود بوده و در زير پروستات واقع شده است و ترشحات قليايی آن در هنگام تحريک جنسی قبل از رسيدن به ارگاسم به داخل پيشابراه ريخته می شود، اين مايع باعث پوشش بدنه پيشابراه و روان سازی حرکت اسپرم جهت خروج از دهانه پيشابراه در هنگام انزال خواهد شد.

 

منابع :

 مقاله "آشنايی با دستگاه تناسلی در مرد"- تهیه کننده : دکتر سید علی محمد یکتا مرام با همکاری دکتر منصور اله وردی   – دفترامورتوانبخشی معلولین جسمی حرکتی و حسی -سازمان بهزیستی کشور

دکتر امیر سخاوتی،وبلاگ صدای سلامت

مجله اینترنتی بازتاب،پایگاه اینترنتی مختص جوانان و مناسب برای تمام سنین

دکتر محمدرضا صفری نژاد، اورولوژیست doctor.ir 

پاسخ به مسائل، ناگفته‌های جنسی و زناشویی – مترجم: محمدرضا دژکام

 

 انتشار مطلب در شبکه های اجتماعی


facenama googlereader googleplus stumbleupon digg cloob twitter facebook


برچسب‌ها: , , , , , , , , , , , , ,

نظرات کاربران

تعداد نظرات 11

 • sanazmokhtari 10 سپتامبر 2013

  اطلاعاتی در مورد پرده بکارت نوع مخروطی

 • علیرضا 29 سپتامبر 2014

  سلام من پسری18سالم تازگی فهمیدم الت تناسلیم۴سانته چی کارباید کنم برای بزرگ شدنش باید جراحی کنم هزینش چقدره لطفا کمکم کنید

 • یلدا 09 دسامبر 2014

  سلام دختری 17ساله هستم از سیاهی آلتم ب شدت رنج میبرم لطفا راهی مواثر نام ببرید…

 • سجاد 15 ژانویه 2015

  من ژسری13 سالمه ام و وقتی میشینم یا می خوابم زود آتلتم بزرگ میشه (سخت میشه) این باعث شده من وقتی نشستم آلم بزرگ شد دیگه از روی شرم نمی تو نم بلند شم. لطفا راهنمایی ام کنید . در ضمن دچار کجی آلت هم هستم. بد بختم دیگه.

 • علی 29 جولای 2015

  من امروز خود نارضایی داشتم و از الت خون امد مشکلی نداره

 • علی 18 آگوست 2015

  سلام پسری هستم 16/5ساله سر التم سوراخش گشاده خیلی نگرانم چکار. کنم????

 • Ali 29 آگوست 2015

  سلام من سر ختنه گاه هم باد کرده چی کار کنم؟؟
  تو خدا کمک کنید

 • عرفان 24 اکتبر 2015

  سلام امیدوارم حالتان خوب باشه من زیر التم حساس است وقتی شورت می پوشم چروک شورت به صورت خط افقی می افتد زیر التم اذیت می کند برای همین خانه نشین شدم وقتی هم میرم بیرون راه که می روم چروک ها زیرالتم تکان میخورد وقتی هم شلوارم را با لا می کشم درست می شود و بعد از درست شدن التم می خواهد بالا بی اید و به چروک برخور می کند و سابیده می شود و می پرد بالا و در همون لحظه چروک می افتد زیر التم . تورو امام حسین جوابم را بدین من نمیتونم دقیق منظورم را برسونم رحم کنید

 • محمد 03 ژانویه 2016

  سلام خسته نباشید
  بخاطر فشار زیاد ادرار جایی بودم ک مجبور شرم الت خود رو محکم بگیرم ولی بخاطر فشار ادرارم با فشار زیاد خارج شد و مقداری خون از التم اومد داخل التم ضخم شده و مفدار کمی خون با ادرار میاد لطفا راهنمایی کنید چکار کنم

 • کمک 26 آگوست 2016

  سلام من پسری15.5ساله ام من در 10سالگی طی بازی خوردم زمین پوست التم از کلاهک کنده شد واران وقت تا الان هیچ رشدی نکرده و به دلیل شرم و حیا نگفتم درضمن من 2ماه قبل عمل واریکوسل شدید چپ هم انجام داده ام خیلی نگرانم(پوست الت قبل از کلاهک ازکلاهک کنده شده و هیچ خوندیزی هم نداشته و چیزی که زیر پوست دیده میشود پوست سفید دیگریست و تا2دقیقه بعد از پارگی هنگام دست شویی کردن خیلی درد میگرفت ولی بعد تموم شد)

 • الیاس 25 آگوست 2017

  سلام.
  من بیست و شش سال دارم و هنوز سکس نداشته ام ولی خیلی خود ارضایی میکنم.
  سوالم اینه که بعد از خود ارضایی؛ بعد از انزال سر آلتم یعنی ختنه گاهم خیلی حساس میشه به حدی که نمیتونم با دست یا هیچ چیز دیگر لمسش کنم آیا این طبیعیه یا تنها من این مشکلو دارم.
  و آیا این مشکل موقع سکس واقعی هم اتفاق میافته؟

ارسال نظر

مطالب خواندنی دیگر

قیمت تبلت قیمت انواع خودرو قیمت انواع تایر قیمت انواع باطری شاخص های بورس نرخ پرواز های داخلی قیمت انواع دوربین قیمت انواع تلویزیون قیمت روز موبایل